články

Únorové pletení a pečení v Čelákovicích

IMG_6795Minulou neděli jsme se v Labyrintu sešli s ušlechtilým cílem – uplést si vlastní ošatku na kynutí chleba. Jako motivaci jsem přislíbila startovací kulturu a spoustu dobrých rad do začátku pečení. Mirka dostala skvělý nápad,  že si jeden zkušební chlebík můžeme upéct přímo v dílně. Tak jsem si přivstala, rozkvasila, zadělala a modlila se, aby se mi těsto cestou nezdrclo 🙂  Náš žitný Oscar se ale tentokrát vyznamenal a vykynul naprosto ukázkově. Po chlebu se jen zaprášilo a ošatky dopadly náramně. Začátečnické kulaté, pokročilejsí oválné – všechny do jedné prý dobře slouží a to je hlavní! Už mám v mailu pár vypečených fotek vašich domácích křupavých kousků a musím říct, že mne to moc potěšilo, takovou odezvu jsem vážně nečekala.

A na závěr ty slíbené recepty:

Mochovský chléb – říkáme mu tak podle zasloužilého žitného kvásku, který jsem dostala přímo od mistrů pekařů z mochovské pekárny.  Recept je původem od pana Cuketky, upravila jsem na velikost naší ošatky a naše domácí podmínky.
http://www.cuketka.cz/?p=6889

Na rozkvašení:  lžíce kvásku,  200g žitné mouky, 200ml vody – promíchat a nechat 10 – 12 hodin kvasit.Z rozkvašené směsi odebereme lžíci kvásku na příště a přidáme:
400 g pšeničké chlebové mouky (lze míchat podle chuti s celozrnnou pšeničnou, žitnou, špaldovou, pohankovou moukou …. ), lžíci drceného kmínu, větší lžičku soli – zase podle chuti, osobně solím míň, ale sůl nevynechávejte, jinak by těsto překynulo a 200ml podmáslí nebo vody.
Zaděláme v robotu nebo ručně – minimálně 15 minut, těsto ještě trochu prohněteme na vále a necháme 30 minut přikryté  odpočívat.

Po půl hodince dvakrát přeložíme, stočíme do bochánku a na hodinku přikrejeme.
Ještě jednou přeložíme a stočíme do vysypané ošatky – míchám hladkou mouku se škrobem. Ošatku zabalíme (zavážeme do igelitky) a necháme kynout 1 – 2 hodiny (podle teploty – u topení mám vykynuo za 3/4 hodiny, na lince za hodinu a když zrovna netopíme, může to trvat klidně i tři hoďky).

Mezitím roztopíme troubu na maximum, dospod vložíme jeden starší plech na vodu a doprostřed dáme rozpálit druhý plech na pečení.
Vykynutý bochníček opatrně překlopíme na pečící papír ( nemusí být, ale líp se mi s ním manipuluje), ometeme přebytečnou mouku, můžeme potřít vodou, na spodní plech vylejeme pořádný hrnek vroucí vody a vložíme chléb do trouby. Prvních 10 minut pečeme na maximum, pak vyndáme spodní plech a dopečeme dalších 20 -25 minut na 220. Každá trouba peče jinak, takže to berte s rezervou a spoléhejte spíš na svoje zkušenosti než na uvedené stupně 🙂

Pecen nechte na mřížce VYCHLADNOUT (ach, to jsou muka)  a krájejte dobře nabroušeným nožem.

IMG_6783

 

K domácímu chlebu jedině domácí paštika, to dá rozum ….

 

Dobrou chuť!

 

 

 

 

 

 

 

články

Leave a comment